Przepona brzuszna to mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej.
Jest kluczowym mięśniem oddechowym. Podczas wdechu się kurczy, obniżając się i powodując zwiększenie pojemności jamy klatki piersiowej.
za pomocą więzadeł są przymocowane do niej płuca, serce, narządy jamy brzusznej – śledziona, żołądek, wątroba i jelita.
Przepona pełni rolę tłoku, tworząc falę wibracyjną, co powoduje ruch narządów wewnętrznych. Taki masaż poprawia ich funkcję i zapobiega takim problemom jak np. refluks czy zespół jelita drażliwego.
przepona brzuszna jest związana z taśmami mięśniowo-powięziowymi ciała.
Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi naszego ciała. Jej napięcie może doprowadzić do asymetrii ciała i nawet twarzy.
przez otwory przepony przechodzą główne naczynia krwionośne i limfatyczne (m.in. aorta, żyła główna dolna, główny przewód piersiowy).
Przepona pomaga w krążeniu krwi. Podczas wdechu obniża się, zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej i pomagając wypchnąć krew z żył do serca.
Napięcie przepony wpływa na cały układ krwionośny i limfatyczny!
Skutkuje to zmniejszeniem dopływy krwi do mózgu i innych narządów, zaburzeniem odpływu krwi żylnej i limfy, co powoduje rozwojowi żylaków, cellulitu czy obrzęków, w tym na twarzy.
przez otwory przepony przechodzi także przełyk i nerwy, w tym nerw błędny, który odpowiada za oddech, trawienie, apetyt, sen, odprężenie i dezaktywuje wszelkie oznaki niepokoju.
Wzmożone napięcie przepony zaburza jego pracę.
poprzez zmiany ciśnienia w jamie brzusznej, przepona wpływa na ruchy perystaltyczne jelit, co pomaga w trawieniu i przemieszczaniu pokarmu przez układ pokarmowy.
przepona wysportowanej osoby może poruszać się z amplitudą do 10 cm. Przepona osoby z wzmożonym napięciem może przesuwać się tylko o 1 cm.
Praca z przeponą daje potężne efekty:
-poprawia się postawa,
-wyprostowują się ramiona,
-niweluje się napięcie w szyi,
-zmniejsza się asymetria twarzy
-polepsza się stan emocjonalny
-zmniejszają się obrzęki